Как го го правим ние: Често срещана практика от мениджмънта е да умножи разходите за материали х2 или х3 или х5, за да получи клиентска цена. Този подход гарантира привидно добри резултати, но ефективно е губещо за компанията. Защо? Всяка фирма следва да включи в клиентската цена разходите за материали, постоянните разходи и печалбата, за да осигури съществуването си. За да използвате универсалната формула, спомената по-горе трябва да знаете прецизно какво е отношението постоянни / променливи разходи. То обаче в движеща се мишена, както и цената ви е движеща се мишена. Използването на твърди коефициенти водят неизбежно до загуба.
На фигурата по-долу сме представили графично изменението на постоянните разходи във всяка поръчка. Те са различни за всеки работен ден, дори да изпълнявате едни и същи изделия. За да вземете правилни ценови решения вие трябва да знаете как варират постоянните ви разходи за всяка поръчка и да калкулирате в реално време! Това е сложна задача, която ние сме решили с ProfiLine. Калкулираме заетостта на машините в производството, планирате операциите и пътя за производство на изделията и получавате пълна производствена себестойност. При нашите калкулации не пропускаме да прехвърлим нито един лев върху изделията. Показваме реално колко ви струва всяка поръчка. Това за колко може да я продадете е отделен въпрос, засягащ и производителността на труда във фирмата ви.

В месеците, в които фирмата е по-слабо натоварена имаме по-високи себестойности. В никакъв случай не бихме могли да ги калкулираме цените си по формулата: материалите х3, х4, х5. Съотношенията са различни всеки ден, месец, година.
- планиране на работния процес с възможност за планиране в реално време;
- ще задавате работна група за всяко работно място, време за изпълнение на конкретна работа;
- задаване на свързаност между отделните процеси;
- въвеждане на възможни поръчки (оферти);
- библиотека с вече създадени поръчки, които могат да ползват по всяко време;
- калкулиране на пълна производствена себестойност в реално време.